5.1 Sorround Ses Sistemi Kurulumu

Sorround Ses Sistemi Nedir ?

Surround ses, sesi yeniden üretmek için birden çok ses kanalı ve bir dizi hoparlör kullanır. Bu, tipik 2.1 stereo kurulumundan daha gerçekçi bir ses emülasyonu sağlar. Belirli bir konfigürasyona ne kadar çok numara (ses kanalı) eklenirse, ses o kadar gerçekçi olur. Buna bağlı olarak üç popüler yapılandırma vardır: 5.1, 7.1 ve 9.1. Bu numaralar kanalların sayısını belirtir ama gerçekte ne anlama geliyorlar? (5+1 Ses Sistemi Kurulumu) 

İlk numara standart hoparlör birimlerini gösterir. İkinci sayı, kaç tane düşük frekanslı kanalın mevcut olduğunu belirtir. Düşük geçişli bir filtre ile işlenir ve 120 Hz’den yüksek frekansları azaltır. Bazen üç rakamlı bir seçenek görürsünüz (örneğin, Sennheiser Ambeo Soundbar bu bir 5.1.4 sistemidir). Üçüncü sayı, hava hoparlörlerinin veya Ambeo’nun durumunda yukarı doğru ses veren hoparlörlerin kullanımını gösterir. Aşırıya kaçmış gibi gelebilir. Yine de, “Dolby Atmos” teknolojisinden tam olarak yararlanmak istiyorsanız, tepegöz hoparlörler doğru ses takibini kolaylaştırır.

5+1 Ses Sistemi Kurulumu

5+1 Sinema Ses Sistemi kurulumu için, av amfi, hoparlör ve kaynak cihazlar gereklidir.

Ön (front) hoparlör, arka (rear), orta (center) ve subwoofer, kurulum için gerekli olan hoparlör çeşitleridirSistemde yazan L (left ) sol, R( right) sağ hoparlörü  temsil eder. FR ön sağ, FL ön sol hoparlör, RL arka sol ve RR arka sağ hoparlör bağlantısıdır. Center hoparlörler genelde konuşma ve merkez ses sinyallerini verdiği için, oturduğumuz alanın orta noktasında konumlanır. Konumlandırma yapılırken, kulak hizamızda olmasına da özen göstermeliyiz. Subwoofer bas hoparlör, çoğunlukla aktiftir ve konumu çok önemli değildir. AV amfinin subwoofer çıkış kısmına bağlanır. Ön ve Arka hoparlörler AV amfinin çıkış kısımlarına polariteye dikkat edilerek bağlanır.

5.1 ev sinema sistemi kurulumu

Pioneer VSX-834-K

AV amfi görüntüsünü, hdmi kabloyla, çıkış portundan, TV’nin hdmi giriş portuna takarak aktarabiliriz. TV box , dvd, konsol gibi donanımların görüntü kabloları, AV amfinin HDMI giriş bölümüne bağlantı yapılır. TV dijital ses çıkış portundan, av amfi dijital ses giriş bölümüne, ses kablosu bağlanarak TV deki sesler sisteme aktarılır. Av amfilerde bulunan test özelliği ile ses dengesi sağlanır. Bu sayede, kaynak cihazlarındaki ses ve görüntüyü, av amfi üzerinden kontrol ederek, sinema keyfi yaşarsınız.

sinema sistemi kurulumu