Ses Sistemleri

NOTA ELEKTRONİK SES VE GÖRÜNTÜ SİSTEMLERİ

SES SiSTEMLERi BİLGİ VE UYGULAMA PLATFORMU

Ses Sistemleri

Evde, işyerinde, alışveriş merkezinde, kafede ve daha birçok alanda müzik dinleriz. Farkında olmasak da, iyi ve sakinleştirici müzik çalan alanlar bizlere daha cazip gelir. Bu sebeple işletme sahipleri, çalışan personellerinin verimliliği ve müşterilerinin alışveriş yapma eğilimlerini yukarı çıkartmak için kaliteli ses sistemlerini tercih ederler. Parazitli, kirli, yüksek sesli müzik yayını olan alanlarda durmak hoşumuza gitmez. Çünkü bu ortamlar ruhumuza hitap etmeyecektir. Oysa, rahatlatıcı müzik yayını içeren alanlar bizim için daha cazip, güven ve huzur veren yerler olacaktır. İyi bir ses sistemine sahipseniz, televizyon izlemek yerine müzik dinlemek daha cazip gelebilir.


Ses Sistemlerinde Bütçenin Önemi 

uygun bütçe

Ses sistemlerindeki denge ve uyumun sağlanabilmesinde ilk kıstas, bütçeye uygun donanım tespitidir. Şöyle örnek vermek gerekirse, 10.000 dolarlık sistem, sizin dinleme yapacağınız alanda, 500 dolarlık sistem kadar iyi netice vermeyebilir. Bunun nedeni, dinleme yapılacak alanın hacmi, hoparlörlerin konumu, elektrik altyapısı, ve akustik kaynaklı olabilir. Ses sistemi alımlarında, iyi araştırma yapmalı ve gelişi güzel tercihlerden kaçınılmalıdır. Bu işe yeni başlayacaksanız, giriş seviyesi fiyat performans ürünleri tercih edebilirsiniz. Çünkü üst sınıf ürün ile başladığınızda, sorunlarda beraberinde başlar. -Bir memnuniyetsizliktir ki sormayın gitsin.! Güvenilir kişi ya da kurumlardan 2. el ürün de tercih edilebilir. İyi bir ses sisteminiz olmasını istiyorsunuz, firmaların akustiği sağlanmış deneme odalarında test ettiniz ve almaya karar verdiniz. Bilmeniz gereken en önemli olay aynı ses kıvamını ve kalitesini dinleti yapacağınız ortamda alamayacağınızdır. Bu alımı yapmadan önce mutlaka kendi ortamınızda da dinleyin ve öyle karar verin, sonucunda bütçeniz sarsılmasın.


Hi-Fi & Hi-End Ses Sistemi Nedir? (Ses Sistemleri)

hifi ses sistemleri

Keman ya da gitarı hiç canlı dinlediniz mi? Çoğumuz dinlemişizdir. İşte yüksek sadakat (hi-fi) aslına, özüne yakın anlamında bir terimdir. Ses sistemleri belirli kalite ve standartları barındırdıklarında hi-fi kategorisine girerler. Yani hi-fi ses sistemler, enstrümanları, vokali ve bütün sahneyi aslına yakın çalan sistemlerdir. Hi-End ses sistemleri ise, sesi en üst kalitede, doğal ve saf çalan, çoğunlukla analog sistemlerdir. High End ses sistemleri, High Fidelity cihazlardan oldukça maliyetli ve iyi sese sahiptirler.


Eski Müzik Sistemi Sorunları ve Çözümleri

nostaljik ses sistemleri

Eski amfi, hoparlör, cd çalar, pikap, radyo, kasetçalar ve diğer müzik cihazlarını kullanmak bazen sorunlara neden olmaktadır. Bunun nedeni yıllara bağlı komponentlerin değerlerini yitirmesi, kondansatörlerin kuruması, pot, role ve kontakların oksitlenmesi olabilmektedir. Bunlar aşılamayacak sorunlar değil. Nostaljik yada uzun süre kullanmadığınız cihazlarınızın bakımı için, profesyonel destek almanız şart. Nota elektronik, profesyonel teknik ekip kadrosuyla, ses sistemi tamir, bakım, onarım ve montaj desteği sunmaktadır.


Ses Sistemlerinde Akustiğin Önemi

mikrofon ses sistemleri

Şunu unutmamak gerekir ki, bir ses sistemi sadece hoparlör ve amfiden ibaret değildir. Dinleti yapacağımız ortam, ses sisteminin akustik anlamda çok önemli bir parçasıdır. Çünkü hoparlörlerden çıkan ses sinyalleri, çeşitli nesnelere çarparak bize geri döner ve bu şekilde duyum sağlarız. Etrafa çarpan bazı sinyaller yok olur, bazıları da şiddetli bir şekilde duyulur .Bu nedenle ses sistemimizin performansını değerlendirirken akustiği de unutmamalıyız. Kadife perde, halı, kütüphane, akustik için harika eşyalardır. Cam, parke, boş duvar akustik için sorun teşkil eder. Akustik işi ayrı bir mühendislik dalıdır. Ses sistemlerine yatırım yapacaksanız akustiği sakın ihmal etmeyin. Fakat akustiği çok abartıp her yeri kaplatırsak, bu sefer oda sağırlaşır. Frekanslar sönümlenir. Kesinlikle bu işi uzmanlarına danışarak özel ölçüm ve hesaplar neticesinde yaptırın. Kansorejen olmayan, alev yaymayan kaliteli ve kurumsal firmaların ürünlerini tercih edin.


Hoparlör Bağlantısı Nasıl Yapılmalıdır?

ses sistemleri hoparlör bağlantısı

Bazı sistemlerden, yanlış bağlantı ve hatalı konumlandırma gibi sebeplerden dolayı iyi sonuç alınamayabilir. Hoparlörler kablolarının + ve – uçlarını ters bağlantı yaptığımızda faz farkından dolayı sistemden kötü ses çıkacaktır. Ters bağladığımızda bir hoparlör öne hareket ederken, diğeri arkaya doğru hareket edecektir. Bu durum, sahne dengesini bozarak, müzik dinleme zevkimizi kaçıracaktır. Bu sebeple hoparlör bağlantısı yaparken, varsa kablonun yönü ve polariteye dikkat etmeliyiz. Banana ve diğer bağlantı terminallerini iyi ve sıkı bağlandığından, emin olmalıyız.


Bi Wiring Hoparlör Bağlantısı (Ses Sistemleri)

biwiring-baglanti

Bas ve tiz sürücüleri ayrı bağlanan hoparlörleri, daha kaliteli sese erişebilmek için sürücüleri ayrı amfi ya da kanaldan bağlayabiliriz. Öncelikle hoparlör bağlantı terminalinde bulunan köprüyü sökmeliyiz. A ve B çıkışlarından hoparlör kablolarımızı hoparlörlere 2 kablo ile bağlamalıyız. Genelde alt terminal bas, üst terminal tiz sürücüye aittir. Bi wiring bağlantı imkanınız yok ise aradaki köprü yerine kısa hoparlör kablosu koymanız ses için yararlı olacaktır.


biwiring-baglanti-semasi
Bi Wiring Bağlantı Şeması

Ses Sistemleri-Hoparlör Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Her odaya her hoparlör uymaz. Çünkü 15-20 metre kare hacimli bir odaya raf tipi hoparlör, 25 metre kare veya daha büyük odalar için kule tipi hoparlör daha uyumlu olacaktır. Çok sürücülü büyük hoparlörler göze hoş gelir, fakat hem çalıştırması hem de uygun konumlandırması zordur. Hoparlör tercihi yapmadan önce dinleme yapacağınız alan, sizin hoparlör ile mesafeniz, bütçeniz,  her biri ayrı öneme sahiptir.

Ses Sistemlerinin Kurulumunu Neden Uzman Bir Personele Yaptırmalıyım?

Profesyonel ses sistemi kuran firmaların, bakış açıları normal bir dinleyici gibi kesinlikle değildir. Ses sistemini zincir halkası gibi düşünürsek, halkanın en zayıf noktası kadar sonuç alınır. Konumlandırma, kablolama, cihazları uyum içerisinde bağlama ve daha bir çok ayrıntıyı göz ardı etmemeliyiz. Kabloların doğru giriş ve çıkışlara bağlanması, büyük önem arz etmektedir. bu nedenle iyi performans için giriş ve çıkış bağlantıları doğru ve dengeli yapılmalıdır.

ses sistemi kurulumu equalizer

Ses Sistemi Kurulumuyla ilgili detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…