Mağaza Cafe Ses Sistemi Kurulumu

Mağaza Cafe ses sistemi kurulumu sayesinde işletmenizin, konforu ve müşterilerinizin verimliliğini arttırmak mümkün olacaktır. Müşteriler daima, kendilerini rahat hissettikleri alanları tercih ederler. Mimarisi, dekoru, ses sistemi, aydınlatma ve vitrin çok önemlidir. Kafe ya da mağazanız kaç katlı olursa olsun, her bütçe ve tasarıma uygun ses sistemi önerimiz olacaktır. Mağaza ses sistemleri, aynı zamanda anons sistemi olarak da kullanılabilir. Restoran, spor salonu, büro, ofis, işyerlerindeki ses sistemlerinde, parazitli ve dengesiz ses en sık olan arızalardır.

Amfi ve hoparlör dengesizlikleri, aşırı ısınma ve bozulmaya sebep olur. Bunun nedeni, hatalı ürün tercihi, alt yapıda ki kablo ve kötü işçilik kaynaklıdır. Çünkü ses sistemi sadece amfi ve hoparlörlerden ibaret değildir. Mekan da, akustik anlamda ses sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, mağaza ve kafe ses sistemi kurulumunda, konumlandırma da ayrı bir öneme sahiptir.

Çok katlı veya bölmeli alanlar için bölgeli amfi kullanarak, daha dengeli müzik dinlenir. Çünkü kafenizin, terası veya bahçesine de farklı seviyede, müzik yayını ihtiyacı her zaman doğar. Basit ses sistemleri böyle durumlarda yetersiz kalır. Hiç kimse kötü müzik çalarak maddi kayba uğramak istemez. Sizde, kaliteli ses sistemine, Siz müziği seçin, ses sistemi kurulumunu bize bırakın.

Mağaza Ses Sistemi Kurulumu İncelemesi

Birçok restaurant, kafe işletmecisi, kabloları, amfileri ve hoparlörleri değil, yiyecekleri ve misafirperverliği sevdikleri için bu işe girer. Bu tamamen farklı bir hobi.

Sesin teknik yönü göz korkutucu ve opak görünebilir, ancak bu durum her zaman böyle değildir. Profesyonel mağaza cafe ses sisteminin sadece birkaç temel parçası vardır ve bunlardan bazılarını muhtemelen araştırmışsınızdır.

Elektronik müziğin bir sinyal olduğunu anlayarak başlayalım – duyduğunuz müziğe dönüşme yolculuğunda birkaç durak yapan elektriksel bir dürtü. Her ekipman parçası o yolculukta bir durağı temsil eder.

Kaynak;

Ses kaynağı, müzikal sinyali oluşturan şeydir. Bir plak çalar, CD çalar, MP3 çalar veya akıllı telefon veya bilgisayardaki bir müzik uygulaması olabilir. Ses kaynağınız olarak bilgisayarınızı kullanıyorsanız, ses kartını yükseltmeyi düşünün. Bu yükseltme genellikle kolay bir kendin yap projesidir ve yeni bir amfi veya hoparlör dizisine yatırım yapmaktan çok daha ucuzdur.

Mikser;

Miksere ulaştığında sinyal ayarlanır. Bir mikser, sinyalin dengesini tamamen değiştirebilir. Çok hoparlörlü kurulumlarda, mikser, tek tip sonal kapsama elde etmeye yardımcı olmak için hangi hoparlörlerin daha yüksek ve daha yumuşak olduğunu da ayarlayabilir. Örneğin, yemek yiyenlerin yakınına yerleştirilen hoparlörlerin, birbirlerini duymak için bağırmak zorunda kalmalarını önlemek için aşağı çevrilmesi gerekebilir. Mikserlerin daha küçük ses kurulumlarından çıkarılma eğiliminde olduğunu unutmayın. Birçok alıcının aynı ünitede yerleşik bir amfisi ve sınırlı bir mikseri vardır. Ancak, daha büyük ve daha karmaşık çok hoparlörlü restoran ses sistemleri, özellikle canlı müzik veya karaokeye ev sahipliği yapmayı düşünüyorsanız, bunları düzgün bir şekilde çevirmek için genellikle ayrı bir mikser gerektirir.

Amfi;

Kaynak sinyali oluşturur ve mikser onu şekillendirirse, amplifikatör onu güçlendirir ve daha yüksek ses çıkarır. Sinyal yeterince güçlendirilmezse, büyük hoparlörler bile yeterince yüksek ses çıkarmayacaktır. Ne kadar gürültülü olabileceği, amfinin watt (W) cinsinden ölçülen elektrik gücüne bağlıdır. Temel kural, her dinleyici için 5W amplifikasyona ihtiyacınız olmasıdır. Örneğin 50 misafir kapasiteli bir kafenin muhtemelen en az 250W’lık bir amfiye ihtiyacı vardır. 200 kişilik kapasite, 1000W veya daha fazlasına ihtiyaç olduğunu gösterir. Mümkün olan en kaliteli amfiyi elde etmek için, ses sistemi bütçenizin büyük bir bölümünü ayırmayı planlayın. Bu kafe ses sisteminizin kalitesini gerçekten artırabilir veya bozabilir. Daha düşük voltajlı bir amplifikatöre sahip güçlü bir alıcı, genellikle harici bir güç amplifikatörü ile güçlendirilebilir.

Hoparlör;

Mağaza, kafe ses sistemlerinde bir diğer büyük harcama ise hoparlörlerdir. Hoparlörler, güçlendirilmiş sinyali, duyduğumuz sesi oluşturan basınçlı hava modellerine çevirir. Alien filmini hatırlayın – “Uzayda kimse çığlık attığını duyamaz.” Çünkü uzayda ses dalgalarını yayacak hava yoktur. Hoparlörler ayrıca sınırlı bir kapsama alanıyla belirli bir yöne doğru iter. Restoranınızın veya kafenizin boyutuna ve şekline bağlı olarak, tek tip kapsama alanı elde etmek için 4, 8, 12 veya daha fazla hoparlöre ihtiyacınız olabilir.

Düşük frekanslar genellikle bu kadar havayı itmek için büyük hoparlörler gerektirir. En büyük hoparlörlere “subwoofer” denir. Zengin bas sunduğunu iddia eden daha küçük profilli hoparlörlere dikkat edin. Üst düzey hoparlör üreticisi Bose’un bu iğneye iplik geçirmesiyle (ve buna göre şarj etmesiyle) bilinmesine rağmen, çoğu durumda bu fiziksel olarak mümkün değildir. Hafif hoparlörlere de dikkat edin. Daha yüksek ses seviyelerinde, daha hafif bir hoparlör sallanma eğilimi gösterecek ve hava sıkıştırmasının aslına uygunluğunda bozulmalar veya azalmalar yaratacaktır. Genel olarak konuşursak, daha ağır hoparlörler yalnızca daha dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha temiz bir ses üretir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Artık bir mağaza-kafe müzik sisteminin parçalarını bildiğinize göre, göz önünde bulundurmanız gereken diğer bazı hususlar şunlardır;

  • Bütçe
  • Odanın Boyutu, Şekli ve Dekoru
  • Ses Dağılımı (Akustik)
  • Girişler ve Çıkışlar  

Çoklu hoparlör kurulumunuz, amplifikatörden veya mikserden birden fazla çıkış gerektiriyor mu? 3,5 mm “kulaklık” jakı için bir girişe ihtiyacınız var mı? Çeyrek inçlik bir “enstrüman” jakı mı? USB veya SD kart girişi? Karaoke mikrofonu için bir giriş mi? Girdiler kolayca erişilebilir mi? (Ön panel, arka panel vb.)

  • Emniyet ve Güvenlik

Kafe ses sisteminizin herhangi bir bileşeni hırsızlar için cazip ve çalınması kolay birer parça mı?

Hoparlörlerin kablolaması veya yerleşimi herhangi bir güvenlik tehlikesi oluşturuyor mu?

Elektrik çarpması tehlikeleri?

Ses Sistemlerinin Kurulumunu Neden Uzman Bir Personele Yaptırmalıyım?

Profesyonel ses sistemi kuran firmaların, bakış açıları normal bir dinleyici gibi kesinlikle değildir. Ses sistemini zincir halkası gibi düşünürsek, halkanın en zayıf noktası kadar sonuç alınır. Konumlandırma, kablolama, cihazları uyum içerisinde bağlama ve daha bir çok ayrıntıyı göz ardı etmemeliyiz. Kabloların doğru giriş ve çıkışlara bağlanması, büyük önem arz etmektedir. bu nedenle iyi performans için giriş ve çıkış bağlantıları doğru ve dengeli yapılmalıdır.