Görüntü Sistemleri

Nota Elektronik, görüntü sistemleri; Plazma, Lcd, Projeksiyon sistemleri, Kamera, Uydu sistemleri, Kongre/Konferans Teknik ekipmanları, Wall/Video Cube, İnteraktif Tahta/Ekran gibi donanımların kurulumu ve sonrasındaki teknik destek hizmetini uzman ekiplerince vermektedir.

görüntü sistemleri
Projeksiyon seçiminde nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle kullanım alanımıza ve bütçemize uygun projeksiyon cihazlarına yönelmeliyiz. Sunum yapacak isek görüntü ölçülerinin, 4:3 formatında, film izlemek için ise 16:9 formatındaki cihazları değerlendirmeliyiz.
Dikkat etmemiz gereken özellikleri sıralayacak olur isek çözünürlük, kontrast, ansilümen ilk bakmamız gereken özelliklerden olmalıdır.
İzleyeceğimiz alanın aydınlığına göre ansilümen (ışık) değeri yüksek cihazları tercih etmeliyiz. Yüksek ansilümen değere sahip projeksiyonlar ile gündüz dahi sıkıntısız kullanım yapabiliriz. Yani aydınlık ışık alan bir mekanda düşük ansilümen bir cihaz yanlış seçim olacaktır.

Kontrast (diğer adı ile zıtlık) oranı, en koyu görüntü ile en açık görüntünün birbirine oradınıdır. Başka bir ifade ile en parlak beyazla en koyu siyah arasındaki farktır. Bu fark ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli görüntü elde edilir. İyi projeksiyon cihazları, ekran üzerinde en az 100/1 oranında kontrasta sahiptir.
Çözünürlüğe dikkat ederken 1920×1080 olmasına dikkat edilmelidir. 4K ve 3D özellikli projeksiyonlarda çok daha net görüntü vermektedirler.
İhtiyacımıza göre giriş olarak hdmi, vga, s video, coaxsiyel tercihlerinden istediğimiz sayıda olmasına dikkat etmeliyiz. Usb giriş bağlantısının olmasına mutlaka dikkat etmeliyiz. Çünkü usb bir disk ile filmlerimizi projeksiyondan direk kablo kaybı olmadan izleyebiliriz.