Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir ?

Yangın algılama sistemleri, olası bir yangın tehlikesini veya bir yangın başlangıcını tespit ederek ikaz sistemlerini devreye sokan alarm sistemidir. Yangın ihbar Paneli, Isı dedektörleri, siren, acil buton, panik buton gibi donanımlardan oluşmaktadır. Okul, hastane, iş merkezi, avm gibi hayatın yaşandığı birçok alanda, erken uyarı sistemiyle insanların hayatları kurtulur.

Yangın algılama ve alarm sistemlerinin yaygın olarak iki çeşidi vardır. Bunlar, konvansiyonel ve analog adresli yangın algılama ve ihbar sistemleridir.

Belirli bir bölgedeki yangının tespit edilmesi üzerine çalışan sistemlerdir. Zon ismi verilen bölgesel tespit mantığıyla işleyen Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, bu zonlara bağlanmış yangın algılama dedektörlerinin sinyalleriyle yangını algılar ve bölgesel uyarı verir.

Adresli yangın alarm sistemlerinde yangın ihbarı, konvansiyonel yangın alarm sistemlerindeki gibi bölgesel olarak değil, doğrudan yangın dedektörleri tarafından gönderilmektedir. Yani sistem yangını, bölgesel olarak değil noktasal olarak tespit edip ihbar vermektedir.

Yangın Algılama Sistemi Kurulumu

İş Merkezleri, Özel veya Devlet Kurumlarında büyük önem arz eden yangın ihbar sistemleri, firmamız tarafından standartlara uygun bir şekilde kurulmaktadır. Güvenlik sistemleri anlamında, olmazsa olmaz bir sistem türüdür. Bu nedenle doğru firmayla çalışmanız hayatınızı kurtarır.! Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.