Hırsız Alarm Sistemi Nedir ?

Hırsız alarm sistemleri, izinsiz bir müdahele olması durumunda, sirenlerin çaldığı ve sizlere yada alarm çağrı merkezlerine bilgi verebilen sistemlerdir. Hırsızlıklara ve diğer olası yasa dışı girişlere karşı koruma sağlamak için merkezi bir kontrol paneli (Beyin) ile birlikte çalışan entegre elektronik cihaz ağlarıdır.

Güvenlik alarmı, bir binaya ev yada okul gibi diğer alanlara izinsiz girişleri tespit etmek için tasarlanmış bir sistemdir. Konut, ticari, endüstriyel ve askeri mülklerde kullanılan alarm sistemleri, hırsızlığa, mülk hasarlarına yada davetsiz misafirlere karşı koruma sağlar.

Birçok güvenlik sistemi türü vardır. Bunlar arasında caydırıcılık oranı en yüksek olanı hırsız alarm sistemleri desek yanlış olmaz sanırım. Hırsız alarm sistemleri aynı zamanda CCTV kamera sistemleriyle de entagrason içinde çalışabilir.

En temel hırsız alarm sistemleri, bir evin kapı yada penceresinden gelebilecek ihlallere karşı izler. Bunu, açık devre veya kapalı devre olarak adlandırılan bir elektrik devresi oluşturarak yaparlar.

Kontrol Paneli Ne İşe Yarar?

hırsız alarm sistemleriAlarm sistemi, güvenlik sistemini çalıştıran ve elektrik devresindeki kesintileri tespit eden kontrol paneli tarafından izlenir. Bu kontrol panelinin kendi güç kaynağı vardır, bu nedenle hırsız çevreyi ihlal etmeden önce gücü kesemez. Devre kesildiğinde, Kontrol Paneli ya sesli bir alarm verir ya da güvenlik şirketini uyarır. Duruma göre her ikisini de yapabilir.

Kontrol Paneli, alarmın devreye alınabileceği ve devre dışı bırakılabileceği bir kaypad ile entegre edilmiştir. Keypad, alarm sistemini kurulum, aktif yada pasif hale alabileceğimiz dokunmatik yada tuşlu bir klavyedir. Genellikle, sesli alarmı kapatmanın tek yolu, alarmın şifresini keypad’a tuşlamaktır.

Panel ve keypad’in aynı yerde olmaması gerektiğini unutmayın; Panel, hırsızların bulmasını ve devre dışı bırakmasını zorlaştırmak için genellikle kullanılmayan bir alanda gizlenir. Yada zor ulaşabilecekleri yerlere. Aynı durum sirenler içinde geçerlidir. Görünür bir yere koyacağınız sirenin caydırıcılığı olur, fakat sabotaja da açık olacaktır. Bu sebeple tavsiyem, çift siren kullanıp, bir tanesinin kolay ulaşılamayacak yerde olmasıdır. – Konu, tecrübeyle sabittir.

Kapı ve Pencere Sensörleri

Hırsız alarm devreleri çeşitli şekillerde tetiklenir. Kapı Sensörleri ile hareket edebilirler; bunların kapı çerçevesine gömülü, kapıdaki bir mıknatısla hizalanan manyetik anahtarları vardır. Kapı kapatıldığında anahtar kapanır ve devreyi tamamlar. Kapı açıldığında devre kesilerek alarm rölesini tetikler. Aynı tasarım, pencere çerçeveleri için de uygulanmıştır.

Kablosuz Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kablosuz hırsız alarmları kablolu olanlara benzer şekilde çalışır. Ancak sensörler bir radyo frekansı aracılığıyla kontrol paneliyle iletişim kurar. Kontrol paneli daha sonra kablolu veya kablosuz bir bağlantıyla sizinle veya güvenlik şirketiyle iletişim kurabilir. Genellikle, WiFi, Bluetooth veya hücresel sinyal bağlantı türleri kullanır. Bu tür sistemler, akıllı ev sistemleriyle entegre edilerek de çalıştırılabilir.

Hareket Sensörleri ve PIR Dedektörler (Hareket Sensörü Nedir ?)

Hareket sensörleri, nesne veya canlıların hareketlerinin kızılötesi, ultrasonik, mikrodalga, titreşim yöntemleriyle algılanmasını sağlar. Hareketi algılamak ve ölçmek için tasarlanmış elektronik bir cihazdır.

İki tür hareket sensörü vardır: aktif hareket sensörleri ve pasif hareket sensörleri. Aktif sensörlerde hem verici hem de alıcı bulunur. Bu sensör türü, alıcıya geri yansıyan ses veya radyasyon miktarındaki değişiklikleri ölçerek hareketi algılar. Bir nesne sensörün alanını kestiğinde veya değiştirdiğinde, bağlı olduğu yere tetik gönderir ve bu da mekanik bileşenle etkileşime girer. En yaygın aktif hareket dedektörü tipi ultrasonik sensör teknolojisini kullanır; bu hareket sensörleri, nesnelerin varlığını algılamak için ses dalgaları yayar. Ayrıca mikrodalga sensörleri ve tomografik sensörler (radyo dalgaları gönderen ve alan) vardır. Aktif bir hareket sensörünün aksine, pasif bir hareket sensörünün bir vericisi yoktur. Sabit bir yansımayı ölçmek yerine, sensör, çevresindeki algılanan radyasyon artışına bağlı olarak hareketi algılar.

PIR Sensörü Nedir ?

Ev güvenlik sistemlerinde en yaygın kullanılan pasif hareket sensörü türü pasif kızılötesi (PIR) sensördür. PIR sensörü, insan vücudundan doğal olarak yayılan kızılötesi radyasyonu algılamak için tasarlanmıştır. Alıcı, yalnızca kızılötesi geçişine izin veren bir filtrede bulunur. Bir kişi PIR sensörünün algılama alanına girdiğinde, radyasyondaki fark alıcıda pozitif bir yük oluşturur; algılanan bu değişiklik, bir tetik yaratacağından alarm paneliyle haberleşmesine neden olur.

Bir Hırsız Müdahalesi Olduğunda Sistem Nasıl Çalışır?

Genel olarak, alarm sistemi bir ihlal algıladığında, sesli alarm çalar, çevredeki herkesi uyarır ve potansiyel olarak hırsızı korkutur. Birçok hırsız alarm sistemi, bir hırsız (veya başka bir rahatsızlık) alarmı tetiklediğinde otomatik olarak uyarılan profesyonel bir güvenlik şirketi tarafından izlenir. (isteğe bağlı) Bir izleme şirketi, kendilerine verilen acil durum iletişim numaralarını arayarak bilgi verir. Gerektiğinde kolluk kuvvetleriyle iletişime geçerek ilgili birime yönlendirme yapabilir.

İstanbul Hırsız Alarm Sistemi Kuran Firmalar Nota Elektronik

İstanbul ve çevre illerde hırsız alarm sistemi kurulumu yapan firmalar arasında, deneyimli kadromuz sayesinde önde gelen firmalar arasındayız. Konu güvenlik olduğunda, siz değerli kullanıcıların doğru yönlendirilmesi için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Piyasada ismini duyurmuş birçok güvenlik alarm şirketleri, yaptıkları sözleşmelerle maddi anlamda sizleri çok zorlamaktadır. Bu firmaların, sizlere kiralama yöntemiyle sundukları donanımları, daha düşük maliyetlerle sizlere kalıcı şekilde sunabiliriz.

Özellikle kablosuz alarm sistemlerinde, dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kullanacağınız ürünün yüksek kalitede olmasıdır. Bu nedenle sizleri yarı yolda bırakmyacağından emin olmalısınız. Sonuçta, kablolu sistemler gibi haberleşme olmayacağı için, batarya ömürleri, frekans menzilleri ve donanım kaliteleri üst sınıf olması şarttır. Bunlardan emin olmadan yaptıracağınız bir kablosuz alarm sistemi, kısa ve orta vadede sizi hüsrana uğratabilir. Nota Elektronik, hırsız alarm sistemi kurulumu yapan firma olarak, anahtar teslim çözümlerle daima yanınızdadır. Her konuda bilgi almak için bize mesaj atabilirsiniz, en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.