Yapısal kablolama

 

Problemsiz bir ağ (Netwok) sisteminin sağlanabilmesi için, kablolama altyapısının düzgün kurulmuş olması gereklidir. Hızlı, uzun ömürlü ve problemsiz bir çalışmanın temelini alt yapı oluşturur. Bu nedenle, kablolama alt yapısı oluşturulurken doğru tespit, kaliteli işçilik ve malzeme kullanılmalıdır. Kritik noktalara çekilecek olan kablolar mutlaka yedekli olacak şekilde tasarlanmalıdır. Yapısal kablolama da aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Veri (Data) kabloları ortama göre UTP (Unshielded Twisted Pair), STP (Shielded Twisted Pair) ya da Fiber Optik olarak tercih edilmelidir.

Kullanılan data kabloları Cat 5, Cat 6 gibi standartları desteklemelidir.

  • Tasarıma göre sıva altı, zemin altı, kanal içi, vb. şekilde kullanıcının masasına ulaştırılan data kabloları, mutlaka bir data prizinde sonlandırılmalıdır. Elastik olmayan bu kabloların uçlarına data plug (RJ-45 Connector) takılmamalıdır. Kabloların diğer uçlarının toplandığı merkezde (tercihen sistem odası), kablolar Patch Panel denen pasif cihazlarda sonlandırılmalıdır.
  • Data Prizleri – Bilgisayar ve Patch panel – Switch arasındaki bağlantılar, patch kablo olarak adlandırılan, çok telli kablolar ile üretilmiş, yumuşak ve elastik ara kablolar ile yapılmalıdır.

Data ve telefon kablolaması projelerinde mutlaka elektriksel altyapı gözden geçirilmelidir. Bilgisayar sistemleri için ayrı bir topraklama hattının olduğundan emin olunmalı, toprak voltaj seviyelerinin tolere edilebilir sınırlar içinde olduğuna dikkat edilmelidir.

 

Yapısal Kablolamanın Avantajları

Bilgisayar, yazıcı, güvenlik kamerası vb. her türden aktif sistem aynı kablolama üzerinde çalışabilmektedir.

Yapısal kablolama sistemleri için verilen “uzun periyotlu sistem ve uygulama garantisi” (üreticiye göre değişmekle birlikte (15-20 yıl) ve bu sisteme sahip olmakla yükselecek ortak yazılım, donanım kullanma oranının sağlayacağı maliyet düşürücü etkiler düşünüldüğünde, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, sistem, düşük bir “toplam sahip olma maliyeti” ile elde edilir.

Yapısal kablolama; büyük miktarlardaki bilginin, ses, veri ve görüntü şeklinde iletim ve paylaşımını sağlayan; intranet, video konferasn, IP Telefonu vb. uygulamaları destekler.

Sistemin getirdiği esneklik sayesinde patch panelde yapılacak basit bir port değişikliği ile; herhangi bir data noktası veya telefon hattının başka bir yere taşınabilmesine olanak sağlanmaktadır.

Yapısal kablolama üzerinden kaynaklanabilecek arızalar kısa sürede tesbit edilip giderilebilir.
Sistem yönetiminin basitleşmesi ile uzman çalıştırma ihtiyacı ortadan kalkar.
Kablolama organizasyonu sağlanmakta ve uygulanan patch panel ve kabinet sistemi ile kablolar dekoratif bir görüntü kazanmaktadır.

Yapısal kablolama ile 1 Gbps’a kadar bütün hızları desteklemek mümkündür.

Teklif Al

yapısal kablolama