Güvenlik Kamera Sistemleri

NOTA ELEKTRONİK GÜVENLiK KAMERA SiSTEMLERi

Güvenlik Kamera Sistemi nedir?

Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemleri, yaygın adıyla güvenlik kamera sistemleri. Çeşitli sayıda kameralar kullanılarak belirli bir bölgenin gözetlenebilmesi için elde edilen görüntülerin, kayıt altına alınması ve video ekranlarında görüntülenmesine olanak sağlayan sistemlerdir. Aslında başlıca tanımı bu şekilde yapsak çok da yanlış olmaz. Fiyat farklılıkları, tercih sebepleri ve kurumsal markalarla çalışmanın önemini bu yazımızda bulabilirsiniz. İyi bir sistem kurdurmadan önce, sizlere doğru bir kılavuz olmasını temenni ederiz.

güvenlik kamera sistemi

Kullanıcının tercih sebebi gözetleme, denetleme yahut sadece caydırıcı amaçlı olabilmektedir. Bu nedenle kamera ve kayıt cihazı tercih ederken, isteğimiz doğrultusunda uygun özelliklerde tercih etmeliyiz. Gelişen teknoloji, üretim maliyetlerinin düşmesi ve ürün çeşitliğinin artması tercih yaparken zorlanmamıza neden olmaktadır.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Fiyatı Etkileyen Faktörler;

güvenlik kamera sistemi

CCA kablo, no name kamera ve kayıt cihazı, güç kaynağı, hatalı hard disk seçimi fiyatı etkileyen faktörlerdir. Bununla beraber yapılan kötü işçiliklerde rakamları doğrudan etkilemektedir. Uygulama yapan firmalar düşük maliyet ile sistem satmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz parçaları kullanarak, güvenli olamayan sistemleri satmaktadırlar. Bu yüzden, kurumsal firmaların ürünlerini tercih ederek, uzun yıllar kullanabileceğimiz geliştirebilir seçimleri değerlendirmeliyiz. Özellikle konu güvenlik olduğunda, çalışmalarda yapılacak eksikliklerin ya da kullanılan yanlış ürün/malzemelerin işlem sonrasında maddi/manevi zararlara yol açacağı unutulmamalıdır.  

Doğru Keşif (Güvenlik Kamera Sistemleri)

güvenlik kamera sistemi keşif

Güvenlik kamera sistemlerinde doğru keşif, donanımlarınızı almaya karar vermeden önce yapmanız gereken en önemli husustur. Kameraların, istenilen amaca yönelik tam performanslı çalışabilmesi için montaj durumu, teknik özellikleri kadar önemlidir. Doğru keşifle ilgili konuları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  

  1. Görmek yada kayıt altında tutmak istediğiniz alanın çizim/planın yapılması
  2. İzleme merkezinin konumu bu sistemlerde büyük önem arz etmektedir. Alt yapı kablolarını toplayacağınız alan olması sebebiyle, ulaşımın rahat olması gerekir. Ortam sıcaklık ve nem dengesinin de kontrol altında olması fayda sağlayacaktır. Dışarıdan gelecek tehlike ve sabotaja karşı da korunaklı olması önemlidir.
  3. Konumlandırma yapılmadan önce kamera test cihazıyla önceden açı tespiti yapmamız tekrar uğraşmamamız açısından faydalı olur. Bu sayede görmek isteyeceğimiz alan için daha doğru konumlandırma yapabiliriz. Gündüz montajı yapılan kameradan, gece aynı görüntüyü alamayabiliriz. Konumlandırma esnasında, dış etkenleri de iyi hesaplamak gerekir. Buna bağlı olarak, kameranın yakın görüşünde olan bir cisim yada karşısında belirecek ışık hoş olmayacaktır.
  4. Sistemin kurulacağı alanda elektrik topraklama hattının aktif olması çok önemlidir. Topraklama olmayan birimlerde, elektriksel yaşanılan sorunlar bazen büyük sonuçlar doğurabilmektedir.
  5. Sisteminizin AHD’mi yoksa IP’mi, olmasına karar verilmelidir. Buradaki tespite istinaden alt yapı kablo ve malzemelerinizi de belirleyebilirsiniz.

Kamera Montaj Yüksekliğim Ne Olmalıdır? (Nota Elektronik)

kamera montaj yüksekliği

Kamera montaj yükseklik ölçüsü, kurduracağınız birime göre farklılık göstereceği gibi, görmek isteyeceğiniz nesneye göre de farklılık gösterebilir. Görmek istediğiniz şey yüz ise, 2,7 ile 3,7 metre aralığındaki montaj ideal olacaktır. Fazla alçak monte edilmiş kamera sabotaja karşı savunmasız kalacaktır. Hatta hırsızların ilk hedefi haline dahi gelebilir. Fakat görmek istediğiniz alan daha geniş bir birimse, haliyle kameralarınızın da yüksekte olması gerekir. Buradaki montaj yüksekliğimiz 5 ile 7,5 metre aralığında olabilir. Örneğin, açık otoparklar, fabrika, depo gibi alanlarda kameralarınızı bu yükseklikte monte edebilirsiniz. Bu tip alanlarda alçak montaj yapmanız bir çok kör noktaya sebep olacaktır. Buda izleme yapacağınız alanı tam anlamıyla gözetlemenize engel olabilir.

GÜVENLİK KAMERASI SATIŞ-KURULUM-DESTEK VE KURULUM SONRASI BAKIM ANLAŞMALARIMIZLA HİZMETİNİZDEYİZ. SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ İLETİŞİM FORMUNDAN İLETEBİLİRSİNİZ.