Güvenlik Kamera Sistemleri

Kapalı Devre Görüntü ve Kayıt Sistemleri, yaygın adıyla güvenlik kamera sistemleri. Çeşitli sayıda kameralar kullanılarak belirli bir bölgenin gözetlenebilmesi için elde edilen görüntülerin, kayıt altına alınması ve video ekranlarında görüntülenmesine olanak sağlayan sistemlerdir.

Güvenlik kamera sistemlerindeki tercih sebeplerimizi, fiyat farklılıklarının başlıca sebeplerini ve kurumsal markalarla çalışmanın önemini kısaca ele alacağımız bu yazımızda bulabilirsiniz. İyi bir sistem kurdurmadan önce, sizlere doğru bir kılavuz olmasını temenni ederiz.

Güvenlik kamera sistemlerinde kullanıcının tercih sebebi gözetleme, denetleme yahut sadece caydırıcı amaçlı olabilmektedir. Bu sebeple tercih edilecek kamera ve kayıt cihazlarının, isteğinizi karşılaması açısından uygun özelliklere sahip donanımlar olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Gelişen teknoloji, üretim maliyetlerinin düşmesi ve ürün çeşitliğinin artması tercih yaparken zorlanmamıza neden olmaktadır.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Fiyatı Etkileyen Faktörler;

CCA (alüminyum) kablo, noname (markasız) kamera ve kayıt cihazı, kalitesiz güç kaynağı, kötü işçilik, bilgisayar harddiskleri veya tamir görmüş harddiskler fiyatı doğrudan etkileyen faktörlerdir. Uygulama yapan firmalar düşük maliyet ile sistem satmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz parçaları kullanarak, güvenli olamayan güvenlik kamera sistemlerini satmaktadırlar. Bu yüzden, kurumsal firmaların ürünlerini tercih ederek, uzun yıllar kullanabileceğimiz geliştirebilir seçimleri değerlendirmeliyiz. Özellikle konu güvenlik kamera sistemleri olduğunda, çalışmalarda yapılacak eksikliklerin ya da kullanılan yanlış ürün/malzemelerin işlem sonrasında maddi zararlara yol açacağı unutulmamalıdır.

Doğru Keşif (Güvenlik Kamera Sistemleri)

Güvenlik kamera sistemlerinde doğru keşif, donanımlarınızı almaya karar vermeden önce yapmanız gereken en önemli husustur. Kameraların, istenilen amaca yönelik tam performanslı çalışabilmesi için montaj durumu, teknik özellikleri kadar önemlidir. Doğru keşifle ilgili konuları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Görmek yada kayıt altında tutmak istediğiniz alanın çizim/planın yapılması
  • İzleme merkezinin konumu bu sistemlerde büyük önem arz etmektedir. Alt yapı kablolarını toplayacağınız alan olması sebebiyle, ulaşımın rahat olması gerekir. Ortam sıcaklık ve nem dengesinin de kontrol altında olması fayda sağlayacaktır. Dışarıdan gelecek tehlike ve sabotaja karşı da korunaklı olması önemlidir.
  • Konumlandırma yapılmadan önce kamera test cihazıyla önceden açı tespiti yapmamız tekrar uğraşmamamız açısından faydalı olur. Bu sayede görmek isteyeceğimiz alan için daha doğru konumlandırma yapabiliriz. Gündüz montajı yapılan kameradan, gece aynı görüntüyü alamayabiliriz. Konumlandırma esnasında, dış etkenleri de iyi hesaplamak gerekir. Buna bağlı olarak, kameranın yakın görüşünde olan bir cisim yada karşısında belirecek ışık hoş olmayacaktır.
  • Sistemin kurulacağı alanda elektrik topraklama hattının aktif olması çok önemlidir. Topraklama olmayan birimlerde, elektriksel yaşanılan sorunlar bazen büyük sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Sisteminizin AHD’mi yoksa IP’mi, olmasına karar verilmelidir. Buradaki tespite istinaden alt yapı kablo ve malzemelerinizi de belirleyebilirsiniz.

Kamera Montaj Yüksekliği Ne Olmalıdır? (Nota Elektronik)

güvenlik kamera sistemleriKamera montaj yükseklik ölçüsü, kurduracağınız birime göre farklılık göstereceği gibi, görmek isteyeceğiniz nesneye göre de farklılık gösterir. Görmek istediğiniz şey yüz ise, 2,7 ile 3,7 metre aralığındaki montaj ideal olacaktır. Fazla alçak monte edilmiş kamera sabotaja karşı savunmasızdır.  Hatta hırsızların ilk hedefi haline dahi gelebilir. Fakat görmek istediğiniz alan daha geniş bir birimse, haliyle kameralarınızın da yüksekte olması gerekir. Buradaki montaj yüksekliğimiz 5 ile 7,5 metre aralığında olabilir. Örneğin, açık otoparklar, fabrika, depo gibi alanlarda kameralarınızı bu yükseklikte monte edebilirsiniz. Bu tip alanlarda alçak montaj yapmanız bir çok kör noktaya sebep olacaktır. Buda izleme yapacağınız alanı tam anlamıyla gözetlemenize engel olabilir.

Güvenlik Kamera Sistemi Kuran Firmaların Özellikleri;

güvenlik kamera sistemleriGüvenlik kamera sistemi kuran firmadan destek almadan önce, firma özgeçmişini ve yeterliliklerini araştırmakda fayda vardır. Günümüz şartlarında bu güvenlik sistemini, işinin ehli olmayan birçok uygulamacı yapmakta ve özellikle son kullanıcıları mağduriyete uğratmaktadırlar.

Tasarladığımız bütün sistemlerde, en ufak ayrıntıyı dahi atlamadan, uzun ömürlü ürünleri titizlikle tercih ediyoruz. Ve bu doğrultuda müşteri memnuniyetini her şeyin üzerinde tutuyoruz. Kamera sistemi kurdurmak istediğiniz yer ve amaç herne olursa olsun sizlere uzman ekiplerimizle destek vermekteyiz. Güvenlik kamerası taktırmadan önce mutlaka bizimle iletişime geçerek bilgi/fikir alın.

Ev İçi Güvenlik Kamera Kurulumu

Ev kamera sistemleri kurulumuyla ilgili detaylı bilgilere videomuzdan ulaşabilirsiniz.

İlgili videomuzla, genel güvenlik kamera kurulumunu detaylı bir biçimde görebilirsiniz.