Eve Kamera Sistemi Kurma Maliyeti

Evlerimizi yada yaşam alanlarımızı güvenlik altında tutmak herkesin hakkı olduğu gibi, oldukça da önemli bir husustur. Güvenlik kamera sistemleri hırsız yada davetsiz misafirler için, caydırıcılığı oldukça yüksek sistemlerdir. Biz kullanıcıların da bu konuda ilk merak ettiği husus eve kamera sistemi kurma maliyeti ne kadar?

Bu yazımızda ele alacağımız konuları başlıklar halinde sıralayacak olursak;

Ev Kamera Sistemi Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Eve Kamera Sistemi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Ev Kamera Sistemi Kurulumu

Ev Kamera Sistemi Nedir? Nasıl Çalışırlar?

eve kamera sistemi kurma maliyetiEv güvenlik kamerası, evinizin güvenliğini ve giriş-çıkış kontrollerini sağlamanıza olanak tanıyan sistemlerdir. İnternet bağlantısı sayesinde telefon, tablet yahut bilgisayarlarınızdan erişim sağlayarak da yaşam alanınızı kontrol edebileceğiniz sistemlerdir.

Bu sistemler kendi içlerinde teknik ve donanımsal farklılıklar gösterebilirler. Hareket algıladığında kayıt yapan ev kamera sistemleri olduğu gibi 7/24 kayıt imkanı sunan ev kamera sistemleride mevcuttur. Evde kullanabileceğiniz iki tür güvenlik kamerası vardır; kablolu ve kablosuz.

Nasıl Çalışırlar?

Kablosuz güvenlik kameraları, gözetleme görüntülerini internet üzerinden bulut tabanlı bir sunucuya iletmek için Wi-Fi kullanır. Bu, görüntüleri internete bağlı herhangi bir cihazda izlemenizi sağlar. Çoğu kablosuz kameranın tamamen kablosuz olmadığını, çünkü bazılarının bunun yerine şarj edilebilir piller kullanmasına rağmen, bir güç kablosu aracılığıyla AC gücüne bağlanmaları gerektiğini unutmayın.

Kablosuz güvenlik kameraları, akıllı telefonunuzdaki bir uygulama ile kontrol edilirler. Buna bağlı olarak, evinizdeki akıllı aydınlatmalar, ses sistemi yada intercomla entegre edilebildikleri için “akıllı kameralar” olarak da adlandırılır. Bazıları ayrıca görüntüleri analiz edebilir ve ön kapınızda bir paket olup olmadığı veya arka bahçenizde bir insan mı yoksa bir hayvan mı olduğu gibi bilgiler sağlayabilir. Kablolu ev güvenlik kameraları, dijital video kaydedici (DVR) veya ağ video kaydedici (NVR) gibi yerinde bir video depolama cihazına fiziksel olarak bağlanır. Her kameranın hem güç hem de görüntü aktarımı için yerel depolama aygıtından kendisine giden bir kablosu vardır. Kablolu ev kameraları Wi-Fi kullanmaz, ancak görüntüleri uzaktan izlemek için bir ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlanabilir.

Eve Kamera Sistemi Kurma Maliyeti

Muhtemelen bu sorunun cevabını merak ettiğiniz birkaç neden var. Bunlardan birinin, piyasada bulunan marka-model çeşitliliği ve kafanızı karıştıran bilgi kirliği olduğu düşünüyorum. Ve sizlere bu konuda şeffaf yorumlar yapmaya çalışacağız.

Alacağınız sistemin noname, piyasa malı olmadığını tespit ettiniz, araştırdınız ve kurumsal bir markaya karar kıldınız.

Eve kuracağınız kamera sisteminizin 4 ‘lü kamera olduğunu varsayarak sizlere ortalama bir bütçe hazırlayalım;


eve kamera sistemi kurma maliyeti2

Birim-Adet Ürün-Malzeme Fiyat
4 Ad. 2 MP (Megapixel) AHD Kamera 2.000,00 TL.
1 Ad. 4 Kanal H.265 Kayıt Özelliğine Sahip DVR Kayıt Cihazı 1.250,00 TL.
1 Ad. 1 TB 7/24 Kayıt Yapma Özelliğine Sahip Harddisk 1.100,00 TL.
1 Ad. 12 Volt 5 Amper Kameraları Beslemek için Güç Kaynağı 150,00 TL.
8 Ad. Bnc-Dc Jack Konnektör Grubu Kablolar 150,00 TL.
1 Ad. 100 Metre CCTV 2+1 0,50 mm Kamera Kablosu 700,00 TL.

Toplam eve kamera sistemi kurma maliyeti (2022)     :     5.350,00 TL.

Eve kamera sistemi kurma maliyetine ait bu Ahd kamera sistemi piyasada ortalama %10’luk bir değişkenlik gösterebilir. Hazırladığım maliyet, piyasada bulunan markasız (no-name) ürünlere göre hazırlanmamıştır. Yazdığım rakamlar genelde kurumsal markalara ait ürünlerin ortalama fiyatlarıdır. Şuna emin olabilirsiniz ki, bu rakamlardan ortalama %10’un altına alacağınız ürünlerin sizi üzme ihtimali aşikardır.

Bu maliyet, alacağınız sistemin teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Yahut tercih edeceğiniz kamera sisteminin İp yada Wireless (kablosuz) olması da maliyetlerde değişkenlik sebepleridir. Ek olarak, kamera sistemini kendiniz aldınız, fakat kurulum desteğini uzman bir ekipten almak istiyorsunuz. Burada maliyet biraz daha göreceli olduğu için ortalama bir şey söylemek zor olabilir. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurulum Planı Oluşturun

Ev güvenliğinde kamera kurulumu çok önemli bir rol oynar. Güvenlik kamerası kablolarının nasıl kurulacağını öğrenmek karmaşık olabilir, ancak çoğu sistem, sisteminizi doğru şekilde bağlamanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olacak ayrıntılı talimatlar içerir. Güvenlik kameralarının nasıl kurulacağına ilişkin temel bilgileri öğrenmek ve kablosuz güvenlik kamerası kurulumu da dahil olmak üzere güvenlik kamerası kurulumunuzu planlamak için bu kılavuzu kullanın.eve-kamera-sistemi-kurma-maliyeti_plan

 Ev güvenlik kamerası kurulum konumlarınızı ekipmanı satın almadan önce planlamak, tam olarak kaç kameraya ihtiyacınız olduğunu ve bunların istenen özelliklerini belirlemenize yardımcı olur. Ev planınızı çizin ve öncelikli alanlarınızı ve önerilen kamera açılarını çizin. Tipik güvenlik kamerası yerleşimleri, giriş kapıları, sokak dışı pencereler, sundurmalar, merdivenler, araba yolları ve iç ortak odaları içerir. Planınızı yürütün ve her bir konumun engel olmadığından ve net bir görüş açısına sahip olduğundan emin olun.

Dış mekan güvenlik kameralarını kurarken, 2,7 metreden daha yüksek ve sert hava koşullarına karşı bir miktar koruma sağlayacak bir yer seçmeye çalışın. Dış mekana uygun kameralar dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir ve iyi bir kamera yerleşimi seçmek, cihazın ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Kablolu bir sistem kullanmayı planlıyorsanız, bileşenlerin yerini ve kamerayı DVR kutusuna bağlayan kabloları nasıl çalıştıracağınızı planlayın.

Kablolu bir sistemde kablo döşemek, duvarlara ve tavanlara delik açmayı gerektirir. Kabloların ne kadar uzun olması gerektiğini bilmek için alanı ölçün. Delme veya kablo döşeme konusunda rahat değilseniz, uzman bir uygulamacıdan destek alabilirsiniz.

Ev Güvenlik Kameraları Satın Alın

Paket hale getirilmiş ev güvenlik kameraları kullanıcılar için doğru bir tercih olabilir. Bunun nedeni paket içerikler aksesuarlarıyla birlikte tüm ekipmanları bulabilmeniz. Fakat önemli bir husus, kamera paketlerinde maliyetleri düşürmek adına piyasanın  en kötü ürünlerinden derleme yapılabiliyor. Buna çok dikkat etmeli ve güvendiğiniz kişi yada kurumlardan bu konuda bilgi almalısınız. Yada alacağınız ürünleri iyi araştırmalısınız. Her sistemde hangi özelliklerin sunulduğunu görmek için ambalajı dikkatlice okuyun ve ihtiyaçlarınıza göre seçim yapın.

Tipik olarak en uygun kurulum seçeneği kablosuz güvenlik kameralarıdır, çünkü minimum delme gerektirirler, ancak onlara güç vermek zor olabilir. Ek olarak, görüntü kalitesi, kaplamaya çalıştığınız alanın boyutundan etkilenebilir. Kamera alıcıdan ne kadar uzağa yerleştirilirse, parazit o kadar fazla görüntü azaltabilir. Daha büyük bir mülkünüz varsa, kablolu güvenlik kameraları mükemmel bir seçimdir, ancak kurulum işlemi daha fazla adım gerektirecektir. Hareket sensörü, kayıt alanından ve enerjiden tasarruf etmek için hem iç hem de dış mekan kameralarında aranacak iyi bir özelliktir. Hareket algılayana kadar düşük güçte çalışırlar, ardından “uyanırlar” ve görüntüleri yakalarlar.

Sık sık mülkünüzden uzaktaysanız veya evde yalnız kalacak yaşta çocuklarınız varsa, cihazların uzaktan izleme özelliğini kullanmalısınız. Dış mekan güvenlik kameraları için, eğer tamamen dış etkenlere maruz kalacaksa koruma kalkanı alabilirsiniz. Kalkanların kameralarınızla uyumlu olduğundan emin olun.

Ev Kamera Sistemi Kurulumu (Ahd – İp)

Ev kamera sisteminizi, tek tek veya paket bir şekilde aldınız ve kurulumunu yapacaksınız. Kamera konumlarını belirlediğiniz yerlere, kablolarımızı çekmekle başlıyoruz. Ahd bir sistem aldıysanız; CCTV kablo, İp güvenlik kamera sistemi aldıysanız; Cat6 data kablosu uygun olacaktır.

Eğer evinizde bir tadilat söz konusu değilse, kabloları kablo kanalı yardımıyla döşeyebilirsiniz.
Kablolarımızı döşedikten sonra, uçlarına bnc yada rj45 uçlarını hazırlıyoruz. Bunları yapmakta zorlanırsanız, belirlediğiniz ölçülerde elektrikçinizden hazır alabilirsiniz.
Kameralarımızı belirlediğimiz konumlara montaj ediyoruz. Kayıt cihazımızın ve kameraları beseleyecek olan güç kaynağımızın bağlantılarını yapıyoruz.
Son olarak ilgili cihazımızın, bir monitör aracılığıyla konfigürasyonlarını yaparak uzaktan erişimini de aktif ediyoruz. Ev Kamera Sisteminiz böylecelikle aktif hale gelecektir.
Telefondan veya tabletten izleyebilmeniz için, aldığınız cihazla uyumlu uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. P2P özelliği olan cihazlarda kare barkod yardımıyla kurulum yapıp, dünyanın her yerinden izleme imkanına sahip olursunuz.